Minęły już trzy lata realizacji projektu naukowego „Poprawa bezpieczeństwa i ochrona żołnierzy na misjach poprzez działanie w obszarach wojskowo-medycznym i technicznym”. Projekt NCBiR nr DOBR-BIO4/022/13149/2013.
W minionym okresie w ramach konsorcjum zostały zaprojektowane i wykonane badania doświadczalne, poligonowe, symulacyjne, komputerowe, a także badania medyczne żołnierzy bezpośrednio uczestniczących w zdarzeniach wybuchowych. Przyczyniły się one do opracowania propozycji rozwiązań konstrukcji energochłonnych możliwych do praktycznego wykorzystania w poprawie ochrony biernej żołnierzy, analizy obrażeń doznanych w trakcie zdarzenia, ich wpływ na odległe rokowanie. Część wyników została przedstawiona na konferencjach krajowych i zagranicznych oraz opublikowana w czasopismach naukowych. Zdobyta wiedza oraz wyniki dotychczas przeprowadzonych analiz pozwalają na ich szerszą, kontekstowo ciekawą prezentację.
Serdecznie zapraszam Państwa w dniu 31 marca 2017 r. o godz. 9.00 do Wojskowego Instytutu Medycznego na II Konferencję Naukową pt.: „Bezpieczeństwo wojsk w aspekcie zagrożeń wynikających z użycia improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED)”. Jestem przekonany, że zaproponowana tematyka Konferencji spotka się z życzliwym zainteresowaniem środowiska naukowców oraz stanie się twórczym miejscem wymiany poglądów, doświadczeń i dyskusji.
Dyrektor
Wojskowego Instytutu Medycznego
gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz GIELERAK