Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces” - Henry Ford
Szanowni Państwo
Serdecznie zapraszamy na IV Interdyscyplinarną Konferencję Środowisk Medycznych, która odbędzie się w dniach 11 – 13. czerwca 2018r. w Białobrzegach. Jej tematem przewodnim będzie współdziałanie zespołów z różnych dziedzin ratownictwa i medycyny.
Podczas spotkania skupimy się na sytuacjach kryzysowych, wymagających najwyższej formy współpracy jednostek ratowniczych oraz środowiska lekarskiego. Działania w takich sytuacjach wystawiają na próbę wiedzę, doświadczenie oraz emocje. Choć każda ekipa przybywająca na miejsce zdarzenia kryzysowego, wie co robić, to pomimo utrwalonych procedur zdarzają się ludzkie błędy, których kosztem bywa ludzkie życie.
Nasza konferencja stanowi kompilację interdyscyplinarności, która pozwoli uczestnikom spojrzeć na zakres swoich działań w sposób holistyczny. Chcemy zaprezentować Państwu specyfikę służby ratowników z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przez Zespoły Ratownictwa Medycznego po oddziały ratunkowe i sale operacyjne szpitali. Będziemy rozmawiać o kwestiach istotnych z punktu widzenia jakości współpracy i jak najefektywniejszego ratowania życia. Korzystać będziemy z doświadczeń Wojskowego Instytutu Medycznego, w którym działa największe w Polsce Centrum Urazowe. Wspólnie spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie: co jeszcze możemy zrobić, by polepszyć jakość współpracy, gdy nie będzie już czasu na dyskusje.
Postaramy się Państwa przekonać, że dobra organizacja pracy zespołów, oparta na wzajemnym zaufaniu i poszanowaniu różnych ról w procesie leczenia, jest najlepszą drogą do celu, jakim jest poprawa stanu zdrowia naszych podopiecznych. Pokażemy również jak nowoczesne narzędzia teleinformatyczne wspomagają sprawne działanie systemu opieki zdrowotnej od stanów nagłych do opieki poszpitalnej, jak również jakie nowości techniczne będą wspierać te działania.
Konferencja przebiegać będzie w następujących obszarach tematycznych, które pozwolą naszym uczestnikom na wybór ścieżek i paneli w trakcie jej trwania:
Ratownictwo (ratownicy medyczni, ratownicy WOPR, lekarze): wspólne ćwiczenia w terenie, sesje dyskusyjne, panele warsztatowe. Medycyna (lekarze, pielęgniarki, ratownicy): postępowanie zabiegowe, obrażenia szczególne. Prawo i zabezpieczanie medyczne zdarzeń masowych i katastrof.
Formuła to wspólne ćwiczenia w terenie, dyskusje, wykłady oraz integracja środowisk przy aktywnym współudziale policji i straży pożarnej. Towarzyszyć jej będzie również wystawa wyposażenia oraz sprzętu wspierającego ratowanie życia.
Zapraszamy Koleżanki i Kolegów do uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu. Zapraszamy lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, WOPR i innych organizacji zajmujących się ratownictwem. To właśnie w takim gronie chcemy budować nową jakość dyskusji o opiece zdrowotnej zorientowanej na pacjenta!
I. Użycie podręcznego sprzętu ratownictwa wodnego przez zespoły PRM
II. Symulacja reanimacji poszkodowanego wydobytego spod wody
12.00 -13.00 Racjonalna i skuteczna płynoterapia zgodnie z najnowszym stanem wiedzy – dr Paweł Węgrzyn (Polskie Towarzystwo Farmakologii Klinicznej i Terapii)
14.00-15.00 Terapia enzymatyczna – przywrócenie równowagi immunologicznej, redukcja stanów zapalnych i walka z bólem- mgr Anna Pietrzak
1. „Hipotermia terapeutyczna - co ma się prawo dziać a co nie powinno” – ppłk dr n. med. Robert Ryczek
2. „Zaburzenia rytmu serca” - dr hab. n. med. Maciej Sterliński, prof. nadzw IK
3. Tlen leczy, tlen zabija: zastosowanie oksygenacji hiperbarycznej w leczeniu krytycznie chorych" - dr n med. Jacek Siewiera
4. „Skuteczna resuscytacja to nie wszystko - zespół poresuscytacyjny” - dr n. med. Katarzyna Czerwińska-Jelonkiewicz
5. Heparyny drobnocząsteczkowe – prof. dr hab. Marek Droździk (Katedra Farmakologii, Pomorski Uniwersytet Medyczny, Szczecin)
6. Dyskusja
1. Trauma : pierwsze 48 godzin. dr hab. n .med. Radosław Tworus
2. Mechanizmy obronne: sprzymierzeniec czy wróg. dr n. med. Katarzyna Piotrowicz
3. Komunikowanie się w sytuacji zagrożenia. Prof. zw. dr hab. Jacek Dąbała (Katolicki Uniwersytet Lubelski)
4. Pacjenta prawa a nasze obowiązki dr n. med. Jacek Siewiera
5. Dyskusja
1. Główne zadania WOPR Krzysztof Jaworski
2. Rola LPR w łańcuchu zabezpieczenia poszkodowanych
3. GROM – Zapobieganie i zwalczanie terroryzmu oraz minimalizacja jego skutków
4. Zintegrowany System Ratownictwa – numery ratunkowe w górach i nad wodą (Departament Wsparcia Biznesowego Polkomtel)
1. Nowy model doskonalenia zawodowego – wstęp do symulacji medycznej. ppłk dr n. med. Krzysztof Karwan
2. Narzędzia symulacji w kształceniu personelu medycznego. mgr Szymon Rokicki
3. Debriefing i feedback – dwie strony medalu. mgr Łukasz Bilski
4. Symulacja medyczna wysokiej wierności – doświadczenia OMPWiSM WIM. mgr Paweł Wiktorzak
5. Dyskusja
Wykorzystanie symulacji medycznej w doskonaleniu zawodowym kadr medycznych. Prezentacja symulatorów i pokazy praktyczne przygotowane przez Zespół OMPWiSM WIM.
Zapraszamy do Centrum Konferencyjno - Rekreacyjnego Promenada
Centrum Konferencyjno-Rekreacyjne PROMENADA położone jest zaledwie 30 km od Warszawy, nad brzegiem Jeziora Zegrzyńskiego, w pięknym, malowniczym lesie. Otoczony z każdej strony przyrodą obiekt to idealne miejsce na konferencję, a przy tym aktywny wypoczynek. Wykłady mogą odbywać się w wielu salach jednocześnie, a nawet na plaży czy na polanie w przylegającym do ośrodka malowniczym lesie.
Obiekt zapewnia profesjonalne warunki do organizacji szkoleń i konferencji w tym 8 komfortowych sal konferencyjnych oraz nowoczesny sprzęt multimedialny. Oferta zawiera również 69 pokoi 1- i 2-osobowych w standardzie KOMFORT, LUX oraz STUDIO, a także apartamenty BUSINESS. Na terenie całego obiektu można swobodnie pracować korzystając z darmowego wifi.